A-BEAM®

A-BEAM W®

A-BEAM W® -liittopalkki on suunniteltu erityisesti talvirakentamisen olosuhteisiin. Palkki toimii matalan välipohjan kantavana liittorakenteena. Kotelo valmistetaan teräslevystä ja kotelon taivutuskestävyyttä säädetään raudoituksella ja alalaipan paksuudella. A-BEAM W®-palkkityypin kotelo valetaan jo konepajalla täyteen betonia. Käyttötilanteessa palkki toimii liittorakenteena ontelolaattojen ja pintavalun kanssa. Palkin taivutuskestävyys riittää ontelolaattojen asennusaikaisille kuormille.

 

A-BEAM W®  -palkki sopii erityisen hyvin talvirakentamisen olosuhteisiin, koska W-palkin kotelo valetaan jo konepajalla täyteen betonia ja hankala talvivaluvaihe jää siten pois. Betonivalu konepajavaiheessa voidaan tehdä luotettavammin ja taloudellisemmin kuin talviolosuhteissa työmaalla.

Palkin taivutus- ja vääntökestävyys asennusaikaisille kuormille on valetun kotelon takia merkittävästi suurempi kuin S-palkilla ja se mahdollistaa asennusaikaisesta tuennasta luopumisen. Palkkia käytetään sekä yksiaukkoisena että jatkuvana rakenteena ja ilman erillistä palosuojausta paloluokkaan R120 asti. Palkin palomitoitus on uudistettu ja se suoritetaan viimeisten euronormien mukaan.

Ainutlaatuinen, patentoitu innovaatio kosteuden poistoon

Kosteudenpoistoputki on sijoitettu edullisesti palkin vähiten kuormitettuihin osiin. Putken saa sekä A-BEAM W® että A-BEAM S® -palkkiin. Putki lyhentää umpinaisen kotelorakenteen betonin kuivumisaikaa. Voidaan käyttää myös talviaikana palkin lämmittämiseen tai kesällä palkin jäähdyttämiseen

AOK®-kannake

AOK®-kannake toimii ontelolaattatason aukossa laatan pään kantavana rakenteena. Kannaketta käytetään yhdessä A-BEAM W® että A-BEAM S® -palkkien kanssa.

Haluatko kuulla lisää A-BEAM W® -palkista? Ota yhteyttä myyntiimme.

LOW CARBON
A-BEAM W®

LOW CARBON
A-BEAM S®

A-BEAM S®

Tuotteet

A-BEAM®

A-BEAM® ja Anstarin liitostekniikka muodostavat osan runkojärjestelmästä, joka tarjoaa kustannustehokkuutta ja joustavuutta rakentamiseen.

Ansaat

Diagonaaliansaita käytetään sitomaan sandwich-elementin betonikuoret toisiinsa välissä olevan lämpöeristeen läpi. Ansaiden avulla siirretään ulkokuoren omapaino ja tuulikuormat sisäkuorelle.

Kiinnityslevyt

Kiinnityslevyjä käytetään muodostamaan paikallavalu- ja elementtirakenteiden pintaan hitsauskiinnitysalusta.

Parvekeliitokset

Parvekesaranoilla siirretään vaakavoimia parveketornista rakennuksen runkoon. Saranaliitos sallii pystysuuntaiset liikkeet.

Pultit ja kengät

Peruspultteja ja pilarikenkiä voidaan käyttää betonielementtirunkojen liitoksissa perustukseen ja pilarijatkoksiin. Harjateräs- ja peruspulttimme ovat omaa tuotantoamme. 

Konsolit ja kannakkeet

Anstar on kehittänyt konsoli- ja kannakejärjestelmiä tehokkaiksi ja kokonaisedullisiksi rakennusmenetelmiksi. Liitososat ovat helposti asennettavia niin elementtitehtaalla, kuin myös työmaalla.

Raudoitusjatkokset

Raudoitusjatkosta käytetään harjatangon jatkamiseen täydelle vetokapasiteetille. Jatkettavan tangon päihin valmistetaan ruuvikierre ja tangot liitetään toisiinsa muhviliitoksella, joka siirtää tangon voiman liitoksen yli.

Ristikkoliitokset

Ristikkoliitokset ADE® ja ADK® on suunniteltu betonielementtirungon jäykistystä varten. Liitoksia käytetään betonielementtipilarin ja teräsrakenteisen jäykistysristikon ja -sauvan välisissä liitoksissa.

KYSY LISÄÄ

Tomi Tuukkanen
liiketoimintajohtaja
+358 50 406  5793
tomi.tuukkanen@anstar.fi

Jarmo Vaskelainen
myyntipäällikkö
+358 44 763 0990
jarmo.vaskelainen@anstar.fi

Aatu Räty
myyntiasiantuntija
+358 50 406  3923
aatu.raty@anstar.fi