A-BEAM W®
Tutustu ratkaisuun
A-BEAM® ja Anstarin liitostekniikka muodostavat osan runkojärjestelmästä, joka tarjoaa kustannustehokkuutta ja joustavuutta rakentamiseen. Palkkeja käytetään sekä yksiaukkoisena että jatkuvana rakenteena ja se suunnitellaan ilman erillistä palosuojausta paloluokkaan R180 asti. Vakioliitoksena teräsbetonipilariin on AEP®-piilokonsoli. Palkille on laadittu liitoskirjasto myös tavanomaisia liitoksia varten erilaisiin runkorakenteisiin. Palkkityypin valinta ja liittorakenteen alustava mitoitus suoritetaan Ohjelmat-osiosta löytyvällä ABEAM-pikamitoitusohjelmalla.
Rakentaja: NCC Suomi Oy
A-BEAM®
AEP®-piilokonsoli
Rakentaja: Peab Oy
A-BEAM®
AEP®-piilokonsoli
SMART STEEL™ tarkoittaa älykästä rakentamista. Anstar tarjoaa suunnittelijoiden ja rakentajien käyttöön tuotteita ja mitoitusohjelmia, joiden avulla toteutettavat rakenneratkaisut ja liitokset voidaan suunnitella uusimpien suunnittelunormien mukaan. Hyödynnä siis parhaat suunnitteluvälineet ja tekninen tukemme. Palkkien jännevälit, rakennusten kerroskorkeudet ja julkisivuratkaisut voidaan toteuttaa laadukkaasti ja modernisti.
Lataa ohjelmatA-BEAM® ja Anstarin liitostekniikka muodostavat osan runkojärjestelmästä, joka tarjoaa kustannustehokkuutta ja joustavuutta rakentamiseen.
Diagonaalianstaita käytetään sitomaan sandwich-elementin betonikuoret toisiinsa välissä olevan lämpöeristeen läpi. Ansaiden avulla siirretään ulkokuoren omapaino ja tuulikuormat sisäkuorelle.
Kiinnityslevyjä käytetään muodostamaan paikallavalu- ja elementtirakenteiden pintaan hitsauskiinnitysalusta.
Anstar on kehittänyt konsoli- ja kannakejärjestelmiä tehokkaiksi ja kokonaisedullisiksi rakennusmenetelmiksi. Liitososat ovat helposti asennettavia sekä elementtitehtaalla että työmaalla.
Parvekesaranoilla siirretään vaakavoimia parveketornista rakennuksen runkoon. Saranaliitos sallii pystysuuntaiset liikkeet.
Peruspultteja ja pilarikenkiä voidaan käyttää betonielementtirunkojen liitoksissa perustukseen ja pilarijatkoksiin.
Raudoitusjatkosta käytetään harjatangon jatkamiseen täydelle vetokapasiteetille. Jatkettavan tangon päihin valmistetaan ruuvikierre ja tangot liitetään toisiinsa muhviliitoksella, joka siirtää tangon voiman liitoksen yli.
Ristikkoliitokset ADE® ja ADK® on suunniteltu betonielementtirungon jäykistystä varten. Liitoksia käytetään betonielementtipilarin ja teräsrakenteisen jäykistysristikon ja -sauvan välisissä liitoksissa.
Tero Viljakainen
toimitusjohtaja
+358 44 761 3510
tero.viljakainen@anstar.fi